Turistični boni so ukrep, ki ga je vlada sprejela za pomoč turistični panogi pri blaženju ukrepov za omilitev in odpravo posledic epidemije koronavirusa. Urejeni so v Zakonu o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19, v 35. členu, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji dne 29. maja 2020. Natančneje pa je opredeljena v Uredbi o načinu unovčitve bona za izboljšanje gospodarskega položaja na področju potrošnje turizma. Na dnu te povezave najdete tudi priloge, ki jih potrebujete za koriščenje bona.
V nadaljevanju smo zbrali nekaj informacij, ki jih je dobro vedeti preden rezervirate nastanitev, predlagamo pa, da si tudi sami preberete zakon in uredbo.
Povzetek informacij:
- Polnoletnim osebam pripada bon v vrednosti 200 eur, mladoletnim pa bon v vrednosti 50 eur.
- Turistične bone se koristi od 19. junija 2020 do 31. decembra 2020.
- Ob prihodi na nastanitev boste morali izpolniti obrazec »Potrditev unovčitve bona«.
- Ne pozabi prinesti svojega osebnega dokumenta, ki ga nastanitev mora skenirati in hraniti, če želiš koristiti bon.
- En bon se lahko vnovči v večkratnem znesku.
- Če želite uporabiti bon, ki ga je na vas prenesla druga oseba morate imeti s seboj »Izjavo upravičenca o prenosu bona«. Bon se na drugo osebo lahko prenese le v celotnem znesku.
- Stanje svojega bona lahko spremljate v mobilni aplikaciji eDavki.
1. Kdo lahko koristi turistične bone?
Turistične bone lahko koristi oseba s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji na dan 13. marca 2020, ki je:
- polnoletna oseba oziroma oseba, ki bo v letu 2020 dopolnila 18 let je upravičena do bona v višini 200 eurov,
- mladoletna oseba je upravičena do bona v višini 50 eurov.
2. Kdaj lahko koristim turistične bone?
Od kdaj?
Bone se lahko koristi od 19. jinija 2020.
Do kdaj?
Turistične bone morate porabiti do 31. decembra 2020. V primeru, da jih ne uporabite niste upravičeni do izplačila te vrednosti.
3. Kako se boni prenašajo?
Bon je prenosljiv med upravičenčevimi sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena (stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki), zakonci, zunajzakonskimi partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroci in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši. Oseba na katero se bon prenese mora imeti stalno prebivališče v Sloveniji. Bon se lahko prenese le enkrat, in sicer v celotni vrednosti bona. Če je upravičenec bon delno že koristil, bona v preostali vrednosti ni mogoče več prenesti.
Če bon upravičenca unovči oseba, na katero je upravičenec prenesel bon, mora ta oseba ponudniku storitev predložiti izjavo na obrazcu iz Priloge 3 »Izjava upravičenca o prenosu bona«, ki je sestavni del uredbe in katero podpiše upravičenec oziroma njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.
4. Kje lahko koristim turistične bone?
Bon lahko koristite za nočitev ali nočitev z zajtrkom. V zakonu je sicer zapisano, da bone lahko sprejemajo samo nastanitve, ki so bile registrirane pred 13.3.2020, a so z novelo zakona to ukinili in sedaj lahko sprejemajo turistične bone tudi sezonski ponudniki. Pogoje je le, da je subjekt posloval v letu 2020 in bil vpisan v Poslovni register Slovenije in vpisan v register nastanitvenih obratov v Sloveniji. Priporočljivo je, da ko nastanitev rezervirate povprašate ali lahko sprejemajo turistične bone.
5. Ali lahko rezerviram prek spletnih platform kot je Booking?
V sredo 3. junija 2020 smo poklicali na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, kjer so nam povedali, da zakon ne predvideva rezervacije prek Bookinga, AirBnb in drugih spletnih platform za rezervacije. Se pravi, da v kolikor želite pri ponudniku nastanitve koristiti turistične bone morate rezervirati direktno pri ponudniku.
Kje torej lahko rezerviram?
Ponudnike turističnih storitev lahko najdete na različnih spletnih mestih, ni pa seznama vseh ponudnikov, pri katerih lahko koristite turistične bone. Pomagate si lahko z različnimi spletnimi stranmi in facebook skupinami. Tukaj je kratek seznam strani, ki se nam zdijo uporabne. V kratkem pa lahko pričakujete še daljši seznam.
Morda niste vedeli, a prek Bolhe.com najdete kar nekaj nastanitev, včasih celo ceneje kot na drugih spletnih platformah.
Skupina je namenjena tistim, ki ponujajo in iščejo nastanitev na obali. Dobra stran skupine je ta, da v opisu poziva nastanitve, da dopišejo, če je možno koriščenje bonov. Vsekakor pa naj vas ne bo sram v komentar pod ponudbo ali v ZS vprašati, če je možno koristiti turistične bone.
Skupina je namenjena vsem, ki ponujajo in iščejo nastanitev na Gorenjskem. Velja enako kot v prejšnji skupino, da lahko vprašate, ali je možno koristiti turistične bone.
6. Kako koristim bon?
Bon je evidentiran kot dobroimetje v korist upravičenca v informacijskem sistemu FURS, tako da ga ne boste dobili v fizični obliki.
Ob prijavi na dan prihoda mora ponudnik storitev v informacijski sistem FURS vnesti naslednje podatke o upravičencu, ki je unovčil bon:
- ime in priimek
- EMŠO,
- številko in vrsto identifikacijskega dokumenta,
- datum prihoda in predvidenega odhoda,
- predvideni znesek, za katerega se unovči bon.
Upravičenec mora na dan prihoda ob prijavi za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom seznaniti ponudnika storitev, da bo za opravljeno storitev unovčil bon. Vsekakor je dobro, da ob rezervaciji nastanitve poveste, da želite koristiti turistične bone, saj vse nastanitve te možnosti ne ponujajo. Ponudniku nastanitve nato plačate toliko manj (za kolikor imate bonov), saj mu razliko povrne FURS iz naslova vašega bona.
7. Kaj moram imeti s seboj?
S seboj morate imeti osebni dokument, lahko pa prinesete tudi že izpolnjeno Prilogo 1 »Potrditev unovčitve bona«, ki je sestavni del uredbe. V nasprotnem primeru boste Prilogo 1 »Potrditev unovčitve bona« izpolnili ob prihodu.
Če gre za osebo, ki ima zakoniteka zastopnika oziroma skrbnika, morate imeti s seboj še Prilogo 2 k uredbi »Izjava zakonitega zastopnika oziroma skrbnika za unovčitev bona upravičenca po tretji osebi«.
Če uveljavljate bon, ki ga je na vas prenesla druga oseba, potrebujete tudi Pilogo 3 iz uredbe »Izjavo upravičenca o prenosu bona«.
8. Kako bon koristijo mladoletne osebe?
Bon, ki se glasi na mladoletnega upravičenca, unovčijo zanj starši oziroma zakoniti zastopnik ali druga oseba, h kateri je mladoletni upravičenec z odločbo pristojnega organa zaupan v varstvo in vzgojo in za mladoletnega upravičenca dejansko tudi skrbi.
Če bon za upravičenca, ki ima zakonitega zastopnika oziroma skrbnika, unovči oseba, ki ni njegov zakoniti zastopnik oziroma skrbnik, mora ponudniku storitev predložiti izjavo na obrazcu iz Priloge 2 »Izjava zakonitega zastopnika oziroma skrbnika za unovčitev bona upravičenca po tretji osebi«, ki je sestavni del uredbe.
9. Ali lahko bon razdelim na več ločenih nočitev?
Bon je deljiv in se lahko unovči v večkratnem znesku.
10. Kje najdem vse potrebne obrazce?
Potrebni obrazci so priloga k uredbi, tako da jih najdete na dnu strani povezave do uredbe.