Počitnice znajo biti zelo drag podvig, ko nastopi finančna kriza pa toliko bolj. A bodimo iskreni, vsake toliko vsak potrebuje oddih in na srečo obstaja kar nekaj načinov kako prihraniti na počitnicah, brez da bi se morali odpovedati počitniškim užitkom. Covid-19 je marsikje globoko posegel v družinske finance in v skoraj vsakem gospodinjstvu bomo to poletje bolj natančno preračunavali kaj in kam si sploh lahko privoščimo. Poleg financ pa bomo imeli omejitve tudi glede destinacij, kjer je zdravstvena situacija dovolj umirjena in seveda nas občutek varnosti na neki lokaciji. Ena od rešitev je zagotovo dopustovanje kar v Sloveniji. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj idej, kako lahko uživate in hkrati prišparate na počitnicah v Sloveniji. Pri preštevanju financ pa je dobro imeti v mislih tudi turistične delavce, ki so v krizi ravno tako ostali brez velikega dela dohodka. A z nekaj kompromisi lahko oboji pridemo ceneje skozi.
1. Poglej na Bolho.com
Morda vas bo to začudilo, a veliko nastanitvenih obratov svoje nastanitve objavi tudi na bolhi, kjer je cena običajno nižja kot na portalih za rezervacije, kot sta Booking in AirBnb. Če pa je cena enaka kot na Bookingu lahko lastnika vprašate za popust, saj se običajno lahko zmenite za 5-10 procentov popusta. Spletni portali za rezervacije nastanitev, kot so Booking in AirBnb, namreč gostiteljem na vplačano ceno zaračunajo določeno provizijo. Sobodajalec ima z oglasom na Bolhi še vedno stroške, ki so pa običajno nekoliko manjši od tistih na spletnih portalih. Neka srednja cena je torej boljša za vas in za sobodajalca.
2. Poglejte ceno tudi na uradni spletni strani nastanitve
To pride v poštev predvsem pri večjih nastanitvah in hotelih, ki imajo svoje spletne strani. Ravno zaradi prej omenjene provizije najdemo na njihovih spletnih straneh velikokrat nižje cene kot na primer na Bookingu. Če se na dopust odpravljate za več dni, pa lahko tudi pokličete v hotel, omenite število nočitev in vprašate za popust. To seveda ne deluje vedno. Po naših izkušnjah so za take dogovore najbolj pripravljeni nastanitveni obrati v manj obleganih krajih.
3. Pri rezervaciji preveri, če obstajajo kakšni skriti stroški
Primer dodatnih stroškov, ki so običajno omenjeni pod ceno nočitve
Čeprav ta praksa ni zelo razširjena po Sloveniji, so pri rezervaciji prek različnih portalov včasih vključeni tudi dodatni stroški, kot so stroški čiščenja ipd. To je pogosto praksa predvsem prek rezervacije na AirBnb. Zato na koncu preverite končno ceno, ki včasih znese višje kot prvotno oglaševana cena. A pozor, normalno je, da nastanitev dodatno zaračuna turistično takso, saj to takso določi občina, ki ta denar na koncu tudi dobi.
4. Izberi manj oblegane destinacije
Izbira turistom manj poznanih krajev ima več dobrih lastnosti. Na lokaciji je običajno manj gužve, kar je dandanes dobro iz zdravstvenega vidika, poleg tega pa imate mir, da raziščete pristno destinacijo. Slovenska obala je resda majhna, a vseeno se lahko premaknete nekoliko v zaledje, kjer so nastanitve praviloma veliko cenejše kot v priobalnih mestih. V nadaljevanju lahko preberete nekaj idej mirnih krajev kjer se plača preživeti počitnice.
Preživi počitnice v Istri
Skriti kotički Istre
Večina ljudi gre poleti rada na morje. A na slovenski obali lahko preživite mirne in cenejše počitnice tudi, če se premaknete v Istro. Slaba stran tega je, da potrebujete avto, da pridete do plaže, a ima tudi veliko dobrih lastnosti. V Istri je veliko pohodniških poti, na voljo so nastanitve z nepozabnim pogledom na morje, poleg tega pa počitnice na morju lahko združite s sproščenim raziskovanjem istrskih vasic. Vsak trenutek pa se lahko pripeljete do plaže, kjer lahko preživite tudi cel dan.
Obišči Kras
Slika iz našega izleta okoli udornice Risnik
Kras je še ena neoblegana destinacija pri nas. Z izjemo kraških jam, ta del tudi Slovenci zelo slabo poznamo. V zadnjem času smo tudi sami raziskovali Kras in kraške vasice so nas čisto očarale. Slabost Krasa je to, da se do plaže (na slovenski strani) moraš odpeljati z avtom, kar iz določenih krajev lahko traja tudi 1 uro. A gostoljubni ljudje, super domače gostilne in marsikateri Kraški pojav odtehtajo tudi to. Na krasu je poleg tega veliko kolesarskih in pohodniških poti, predvsem pa boste tam dobili več za vaš denar kot na obali. No, vse razen neposredne bližine morja.
Obišči vzhodno Slovenijo
Izlet po Kozjanskem
Vzhodna Slovenija je z izjemo term in toplic veliko manj obiskana v poletnih mesecih. Nas je najbolj očaral Kozjanski park ter Prekmurje in Pomurje. Če smo iskreni, drugih delov nismo niti pošteno raziskali in jih nameravamo letos poleti. Cene so v primerjavi z obalo in Gorenjsko veliko nižje, ljudje zelo prijazni, manj gužve in zelo dobra domača hrana.
5. Poglej za kupone za restavracije
En način za prihraniti nekaj denarja je prek kuponov na različnih straneh s popusti. Ampak pri temu je potrebno biti pazljiv, saj je pogosto v ceno vštetih le polovica storitve, drugo pa moraš nato še doplačati. Sami smo že jedli morsko hrano na kupone v Kopru in koktejle v Portorožu. Tako smo za ribjo ploščo za dva odšteli le 10 eur. A kot smo že omenili, naj vas ne bo sram vprašati kaj točno kupon vključuje, da vas na koncu ne oguljufajo.
6. Odpravi se na enodnevni izlet
Enodnevni izlet je lahko tudi v našo prestolnico.
Karantena je bila dobra vsaj zato, da smo nekateri ugotovili, da imamo prečudovite kraje tudi v neposredni bližini svojega doma. Običajno je pač tako, da svojo okolico najmanj poznamo in žal izpustimo prečudovito naravo, ki je pred našim nosom. Vsekakor ne trdimo, da se ne splača tudi 'na drugi konec sveta' pogledat kako tam živijo, a ignorantski do svojega tudi ne smemo biti. Glede na majhnost Slovenije, lahko v enodnevnem izletu obiščemo tudi drugi konec države, ali pa se odpravimo na osvežilen skok v Blejsko jezero. Verjetno ne rabimo omenjati, da so take počitnice, brez stroškov nastanitve veliko bolj ugodne.
7. Preživi počitnice v apartmaju
Počitnice v apartmaju so običajno cenejše od tistih v hotelu, zlasti če apartma sprejme 3 ali več ljudi. Poleg tega lahko prišparate na hrani, saj si jo lahko sami skuhate, obstaja pa tudi večja verjetnost da se boste z lastniki zmenili za zgoraj omenjeni popust. V Covid-19 časih pa imajo apartmaji tudi zdravstvene prednosti, saj ste v njih samo vi in se večine površin dotikate samo vi.
8. Rezerviraj počitnice izven vikenda
Obisk solin izven najvišje turistične sezone je bil res umirjen.
Če si lahko privoščite, vsekakor priporočamo, da se na počitnice odpravite izven vikenda. Ob vikendih so cene nastanitev običajno nekoliko dražje in nastanitveni obrati so manj fleksibilni glede cene. Poleg tega so pogosto vstopnice na določene znamenitosti cenejše med tednom.
9. Piknik v naravi ali na plaži
Namesto, da večerjo pojeste v restavraciji si lahko kakšen dan naredite tudi piknik. Mi imamo iz otroštva najlepše spomine iz večerje na plaži, ko smo se na brisači basali s pašteto in svežim sadjem. Večerni veter ob morju še danes zadiši po svežem kruhu iz pekarne in pašteti. Pri tem pa še vedno lahko podpirate lokalne podjetnike in sicer s tem, da kupite hrano pri domačih proizvajalcih. To je velik plus za vas in za lokalne kmete. Seveda pa je prav, da po pikniku za sabo skrbno pospravite in ne puščate smeti.
10. Spremljaj nagradne igre
Pogosto na radiu lahko slišimo oglas za pico v obliki nagradne igre ali pa na različnih popotniških straneh nagradne igre za nastanitev. Če se boste nahajali na obli ima lokalni radio Capris večkrat nagradno igro v sodelovanju z različnimi lokali in proizvajalci. Lahko pa še naprej spremljate našo spletno stran, saj tudi mi pripravljamo nagradno igro za oddih na obali.
Imaste tudi vi kakšno idejo kako prišparati na počitnicah? Za nekaj več idej kaj početi v Sloveniji pa si lahko ogledate spletno stran Guide to Slovenia.