Vietnam je država na JV Azije, zagotovo vredna obiska. Februarja 2017 smo po Vietnamu potovali 13 dni (12 noči). Ker na potovanjih neradi hitimo in si raje vzamemo čas v nekem kraju, smo obiskali le jug države. Odločitv se je izkazala za pravilno, saj smo ravno zaradi sproščenega urnika doživeli ene najlepših popotniških trenutkov do sedaj, poleg tega pa smo na koncu imeli še 4 dni za uživanje na peščeni plaži otoka Phu Quoc. Vas zanima kaj nas je v Vietnamu tako navdušilo?
- 1. dan: prihod Ho Chi Minh City (1)
- 2. dan: Ho Chi Minh City (1)
- 3. dan: ogled Cu Chi Tunnels (2)
- 4. dan: Ho Chi Minh (1)
- 5. dan: pot v kraj Can Tho (3)
- 6. dan: izlet po Mekong delti do kraja Soc Trang (4)
- 7. dan: plavajoča tržnica Cai Rang v kraju Can Tho (3)
- 8. dan: Ha Tien (5)
- 9. - 11. dan: Phu Quoc (6)
- 12. dan: Ho Chi Minh City (1)
- 13. dan: Ho Chi Minh City (1)
1. dan: prihod v Ho Chi Minh City
Ho Chi Minh City ali Saigon je največje mesto v južnem Vietnamu. To mesto je bilo izhodišče za naše potovanje po južnem Vietnamu. Iz Bankokga v Saigon smo prileteli pozno zvečer, tako da smo se s taksijem pripeljali do hotela in se odpravili spat.
Spanje: GK Central Hotel, Saigon
2. dan: raziskovanje Ho Chi Minha
Že ob prihodu nas je pričakal kaotičen promet z nešteto skuterji
Prvi dan smo veliko prehodili, saj smo se odločili, da si mesto ogledamo kar peš. Takoj zjutraj smo se odpravili na tržnico Ben Thanh, ki se je nahajala v bližini našega hotela. Na tržnici so prodajali hrano, oblačila in razne dodatke, tako da je to super kraj za nakup avtentičnih in poceni spominkov. Nato smo se sprehodili mimo slavne pošte iz 19. stoletja, mestne hiše UBND Thanh in katedrale Notre Dame. Po poti smo naključno izbrali restavracijo, kjer smo pojedli kosilo, malo posedeli in se odpravili naprej na raziskovanje mesta. Čisto po nesreči smo pristali v parku Saigon Zoo And Botanical Garden, kjer smo si ogledali srne, opice in še mnoge druge živali. Mimo palače neodvisnosti smo se odpravili v hotel na zaslužen počitek.
Tržnica s poulično hrano spominja na 'food court'
Zvečer smo poiskali agencijo in rezervirali izlet v tunele Cu Chi za naslednji dan. Na to smo navdušeni ugotovili, da se v bližini našega hotela nahaja tržnica s poulično hrano Ben Thanh Street Food Market, kjer smo lahko probali različno vietnamsko hrano, med drugim tudi žabe.
Spanje: GK Central Hotel, Saigon
3. dan: Cu Chi Tunnels
To je nekoliko razširjen vhod v tunele Cu Chi, ki je prilagojen za turiste.
Že ob planiranju potovanja v Vietnam smo vedeli, da si želimo ogledati tunele Cu Chi, ki so igrali pomembno vlogo v Vietnamski vojni. Vietnamska vojna je potekala med komunističnim Severnim Vietnamom in politično organizacijo iz juga Vietnama Vietkong na eni strani ter kapitalistično ZDA in Južnim Vietnamom na drugi strani. Vojna na se je začela leta 1955 in se je s padcem Južnega Vietnama po dvajsetih letih zaključila.
Pred Cu Chi tuneli smo se med drugim preizkusili v streljanju na tarčo.
Tuneli Cu Chi so med seboj prepleteni podzemni rovi, ki so bili baza Severnega Vietnama in Vietkonga. Kratka veja teh podzemnih tunelov je nekoliko prilagojena in ga lahko na kolenih preplezajo tudi obiskovalci. Poleg tega pa si lahko ogledamo različne vabe in mučilne naprave ter se poučimo o raznih trikih, ki so jih vojaki uporabljali v času vietnamske vojne. Med drugim smo se preizkusili tudi na strelišču. Vsekakor poučen in zanimiv izlet.
Spanje: GK Central Hotel, Saigon
4. dan: iz Ho Chi Minha v mesto Can Tho
Ulica našega hotela je bila podnevi tržnica.
Zjutraj smo zapustili Ho Chi Minh in se odpravili na jug proti mestu Can Tho. Mesto Can Tho je eno večjih mest na delti reke Mekong in je znano predvsem po veliki plavajoči tržnici. Tu so se za nas začele prave popotniške počitnice. Že ob prihodu do hotela smo se malo nasmejali, saj je hotel stal sredi velike ulične tržnice, na kateri so prodajali, sadje, zelenjavo, ribe, meso, žive race, sušene rakce ipd. Po tem ko smo se nastanili smo se odpravili na sprehod po mestu in poiskali restavracijo za kosilo. Ugotovili smo, da nas tu čakajo še nižje cene kot na Tajskem, saj smo za malo pivo odšteli približno 60 centov. Preostanek dneva smo izkoristili za sprehod po mestu in počivanje v parku Ninh Kieu Wharf. Zvečer smo se odpravili do ulice Pan Chu Trinh, ki se zvečer zapre za promet in se spremeni v tržnico s poulično hrano.
Spanje: West Hotel, Can Tho
5. dan: izlet s skuterjem po Mekong delti
Izlet po Mekong delti je bil dolg in naporen, a vreden vsake sekunde.
Prišel je čas za izlet po delti reke Mekong. Ker je mesto Can Tho manj turistično, kot ostala mesta, ki smo jih do sedaj obiskali, smo nekako morali poiskati agencijo, ki renta skuterje. Za nasvet smo povprašali na recepciji, ki nas je napotila do njihovega varnostnika. Z njim smo odšli v garažo, kjer nam je na naše začudenje sposodil kar svoj skuter. Ko smo omenili, da potrebujemo še eno čelado, se je odpravil na ulico in nazaj prišel z dvema različno velikima čeladama. Problem rešen!
Odločili smo se da se s skuterjem odpravimo do mesta Soc Trang, še južneje od Can Tho-ja. Do tja smo se peljali po manj prometnih cestah, večkrat prečkali rokave reke Mekong, se vmes osvežili s sveže stisnjenim sokom na obcestni stojnici. Vzbudili smo veliko pozornosti domačinov, ki so nam navdušeno mahali, nas ogovarjali in se želeli z nami slikati. Več kot očitno niso bili vajeni turistov in smo tako bili prava atrakcija. Neki otroci so se na ulici igrali in pohiteli v hišo poklicati prijatelje, da nas pridejo pogledati.
V Soc Trang smo se peljali po manj prometnih, a urejenih cestah.
Po dobrih treh urah vožnje smo prispeli do kraja Soc Trang, kjer smo parkirali v bližini tržnice. Tržnica je bila še bolj kaotična kot v Can Tho-ju, saj se je mimo še migajočih rib na stojnici sprehajala perutnina, prodajalke na tržnici pa so po odtočnih kanalih v zeleno črni vodi lovile pobegle rake in ribe. Na naše presenečenje se je v istem kraju, na drugi strani reke, le kakih 5 minut s skuterjem, nahajalo moderno nakupovalno središče. Verjetno nas je ta razlika 'čez reko' od vsega najbolj presenetila.
Prizor iz tržnice v Soc Trangu.
Po kratkem počitku smo se odpravili nazaj v Can Tho. Ugotovili smo, da nazaj ne moremo voziti po istih manj prometnih cestah, saj bi nas ulovila noč. Zato smo sprejeli verjetno najbolj neumno odločitev na naših potovanjih do sedaj in se do Can Tho-ja odpravili kar po avtocesti. Zakaj neumno? Na njihovi tripasovnici, ki se je čudežno spremenila v štiripasovnico je veljalo pravilo najmočnejšega, kar pomeni, da smo se z našim skuterčkom morali neprestano umikati na odstavni pas, kjer je bilo veliko povoženih in živih živali. Med drugim smo bili priča zbitju psa tudi sami, le dva avta levo od nas. Pot je bila res adrenalinska in edinstvena izkušnja, je pa vseeno ne bi priporočili, saj je bila ob enem tudi zelo nevarna.
Ko smo prispeli nazaj, smo na hitro pojedli večerjo in se zelo utrujeni odpravili v posteljo. Je pa ta dan vsekakor bil poln doživetij in edinstvenih popotniških izkušenj, ki se jih še danes z veseljem spominjamo.
Spanje: West Hotel, Can Tho
6. dan: plavajoča tržnica Cai Rang in tovarna riževih rezancev Sau Hoai
Prodajalka na plavajoči tržnici.
Zjutraj smo se odpravili na plavajočo tržnico Cai Rang Floating Market. Turo z barkico smo rezervirali kar v bližini tržniceob reki, kamor smo iz hotela prispeli s taksijem. Taksistu smo povedali kam želimo, ta pa nas je kar sam peljal do točke, o koder izplujejo barke in te popeljejo na plavajočo tržnico. Rezervirali smo triurni izlet, ki je vključeval ogled plavajoče tržnice in tovarne riževih rezancev Sau Hoai.
Naložene ladje na tržnici Cai Rang.
Plavajoča tržnica Cai Rang je ena večjih na Mekong delti. Zaradi mnogih kanalov so plavajoče tržnice na delti reke Mekong zelo pogoste, domačini pa jih uporabljajo že več kot 100 let. Tržnica je sestavljena iz ladij različnih velikosti, ki so naložene z različnim sadjem. V največ primerih je bila ena ladja naložena z ogromnim številom enega ali dveh vrst sadja ali zelenjave. Na določenih ladjah tudi režejo sadje in ga prek palube prodajajo turistom.
Pot se je nadaljevala do tovarne rižev ih rezancev Sau Hoai. Tam smo lahko videli postopek izdelave riževih rezancev. Poleg tega smo se sprehodili po prekrasnem vrtu, kjer smo videli drevesa različnih tropskih sadežev, od ananasa, do banan, manga in še veliko sadežev, ki jih sploh nismo prepoznali. Najbolj so nas presenetile grobnice, ki so stale kar sredi tega vrta.
V proces izdelovanja rezancev so se lahko vključili tudi turisti.
Ko smo si ogledali tovarno, smo pot nadaljevali do pomola od koder nas je kapitan/vodič vodil do avtobusne postaje. Prav malo čudno nas je vabil v skromne domove tamkajšnjih prebivalcev in nam sredi njihove dnevne razkazoval kaj vse je imajo notri. Tudi, če so domačini med tem gledali televizijo in sumičavo ter nejevoljno pogledovali proti nam.
Spanje: West Hotel, Can Tho
7. dan: potovanje v kraj Ha Tien na meji s Kambodžo
Kipi bžanstev jami Thach Dong.
Zjutraj smo se iz avtobusne postaje odpravili v kraj Ha Tien, na meji s Kambodžo. Kraj je popolnoma neturističen, kar dokazuje tudi to, da smo bili na avtobusu štiri ure skoraj vso pot sami. Za obisk tega kraja smo se odločili, ker naj bi bil tam velik in zanimiv tempelj v jami Thach Dong. Seveda smo si mi predstavljali Postojnsko jamo spremenjeno v svetišče. V resnici pa je šlo za melo večjo luknjo v skali, v kateri so bili kipi. Zanimivo, a po našem mnenju ni bilo vredno poti v Ha Tien. Poleg tega je bila jama od centra mesta in našega hotela oddaljena 5 kilometrov in smo le s težavo dobili prevoz nazaj v mesto. Na koncu smo z rokami in slikicami na telefonu le razložili zelo prijaznemu varnostniku, da potrebujemo prevoz nazaj v mesto, ta pa nam je poklical taksi.
Zanimivo je bilo videti tudi domače 'turiste', ki v Ha Tien prihajajo zato, da hodijo v kazinoje v Kambodžo, saj je igralništvo v Vietnamu prepovedano.
Spanje: River Hotel, Ha Tien
8. dan: potovanje na otok Phu Quoc
Večerni razgled na otoku Phu Quoc.
Zjutraj smo se s trajektom odpravili na 'ta prave' tropske počitnice na otok Phu Quoc. Na otoku smo bili nastanjeni v hotelu, 5 minut hoje do prelepe peščene plaže.
Spanje: Nesta Phu Quoc Hotel
9. dan – 10. dan: uživanje na otoku Phu Quoc
Smisel življenja je ležanje na plaži ...
Na otoku smo v glavnem poležavali na plaži, gledali televizijo in uživali ob okusni in poceni morski hrani. Lahko rezervirate tudi vodene izlete, od potapljanja, do ogleda bele peščene plaže. Mi smo se sproščali kar v okolici hotela.
Spanje: Nesta Phu Quoc Hotel
11. dan: let v Ho Chi Minh
Prepleteni električni kabli nad ulico Bui Vien.
Pa se je bližal konec počitnic. Zjutraj smo se odpravili na letališče od koder smo poleteli nazaj v Ho Chi Minh. Tokrat smo bili nastanjeni v bližini ulice Bui Vien, ki v Ho Chi Minhu pomeni to kar v Bangkoku pomeni Khaosan Road. Zvečer smo se sprehodili po ulici, popili pivo in seodpravili k počitku.
Spanje: Liberty Hotel Saigon Parkview, Ho Chi Mingh
12. dan: spominki, počivanje in uživanje
Dokaz, da smo res našli kafano ...
Zadnji dan smo preživeli nekoliko bolj sproščeno. Na ulici Bui Vien smo pili pivo in kupili spominke. Na naše presenečenje smo v bližini te ulice naleteli na kafano (točno lokacijo smo žal pozabili). Ja prav ste prebrali, pravo kafano s čevapčiči in rakijo.
Spanje: Liberty Hotel Saigon Parkview, Ho Chi Minh
13. dan: Odhod domov
Po zajtrku smo šli še na en sprehod, pojedli kosilo in se odpravili na letališče, od koder smo poleteli proti domu.