Sicilija je največji in najbolj poseljen otok na Sredozemskem morju. Mnogi ne vedo, da je po površini in številu prebivalcev večja od Slovenije. Med tem ko Slovenija meri dobrih 20.000 kvadratnih kilometrov, meri Sicilija več kot 25.000 kvadratnih kilometrov. Med tem ko ima Slovenija nekaj več kot 2 milijona prebivalcev, jih ima Sicilija nekaj čez 5 milijonov. Na Sicilijo smo se odpravili za podaljšan vikend, marca 2019. Leteli smo z Ryanairjem iz Trsta v Katanijo. Sicilijo smo raziskovali z najetim avtom, ki smo ga prevzeli že na letališču. Nastanjeni smo bili v Kataniji in smo se vsak dan peljali kam na izlet.
Načrt poti:
- 1. dan: prihod v Katanijo (1) ob večernih urah
- 2. dan: Katanija (1) in Sirakuze (2)
- 3. dan: Palermo (3)
- 4. dan: vulkan Etna (4) in mesto Taormina (5)
- 5. dan: odhod domov
1. dan: prihod in nastanitev v Kataniji
Na Sicilijo smo prileteli pozno zvečer. Ob prihodu na letališče v Kataniji smo prevzeli avto in se takoj odpravili do hotela, kjer smo prenočili.
2. dan: Katanija in Sirakuze
Ta dan se je pravo raziskovanje šele začelo. Po zajtrku smo se odpravili na sprehod po Kataniji. V Kataniji smo si ogledali center mesta in naslednje znamenitosti:
- katedralo svete Agate, ki se nahaja na glavnem trgu Piazza del Duomo,
- opatijo svete Agate, kjer smo se povzpeli na kupolo in imeli lep pogled na glavni trg in mesto Katanija,
- grad Ursino in
- ribjo tržnico, ki se nahaja v bližini trga Piazza del Duomo, na ulici Via Pardo, Catania.
Pogled na glavni trg Katanije iz kupole
Na ribji tržnici prodajajo vse sorte morskih dobrot
Drugi del dneva smo se odpravili v mesto Sirakuze. Mesto Sirakuze ima zelo bogato zgodovino, saj je staro 2700 let. Ustanovili so ga starogrški Korintčani in Tenejci, takoj po ustanovitvi pa je postalo zelo močna mestna država. V času stare Grčije je mesto bilo zelo pomembno in enako veliko kot Atene.
Parkirali smo v bližini cerkve Santuario della Madonna delle Lacrime. Peš smo se odpravili proti staremu mestnemu jedru, ki se nahaja na otoku Ortigia. Takoj na vhodu na otok smo si ogledali ostanke Apolonovega templja, ki datira v šesto stoletje pred našim štetjem. Ostanki templja se nahajajo na trgu Piazza Pancali. Nato smo se sprehodili do glavnega trga Piazza Duomo, kjer smo si od zunaj ogledali znano katedralo Duomo, ki je na seznamu UNESCO kulturne dediščine, saj je cerkev izvirno bila dorski tempelj.
Ostanki apolonovega templja
Sirakuška katedrala
Najbolj znan prebivalec Sirakuz je zagotovo bil Arhimed, eden največjih antičnih znanstvenikov in matematikov. Po poti smo se sprehodili tudi mimo Arhimedovega trga.
Arhimedov trg v Sirakuzah
Nato smo se odpravili nazaj proti avtu in se odpeljali proti rimskemu amfiteatru, a smo žal bili prepozni za vstop v amfiteater. Na našo srečo, se je čez ograjo videlo vsaj del antičnega amfiteatra. Zvečer smo se odpravili nazaj v Katanijo.
3. dan: Palermo
Tretji dan smo se odpravili v Palermo. Parkirai smo v eni izmed garažnih hiš in se sprehodili do gledališča Teatro Massimo, nato smo se sprehodili po ulici Via Maqueda. Na tej ulici je veliko trgovin s spominki, poleg tega pa na vsakem vogalu ponujajo sicilijsko poulično hrano. Na koncu ulice smo prispeli do slavnega trga Quatro Canti. Trg slovi po štirih simetričnih vogalnih stavbah, ki spominjajo na pravljični svet Harryja Potterja. Takoj za vogalom smo si ogledali še Fontano Pretoria. Na to smo se po ulici Via Vittorio Emanuele odpravili do mogočne katedrale ter na to vse do palače Palazzo dei Normani. Del palače je bil zgrajen že v 9. stoletju, od 11. stoletja naprej pa je služila kot sedež kraljev Sicilije, danes pa je tam sedež deželnega sveta. Po ogledu smo se odpravili nazaj v Katanijo. Po poti smo se lahko ustavite še v nakupovalnem središču Sicilia Outlet Village, kjer imajo predvsem znamke višjega cenovnega ranga.
Gledališče v Palermu oziroma Teatro Massimo
Fontana Pretoria
4. dan: vulkan Etna in Taormina
Četrti dan smo končno dočakali sončno vreme in na vrsto je prišla težko pričakovan vulkan Etna. Odpravili smo se na voden ogled do vrha. Iz Katanije do žičnice v parku Etne smo potrebovali eno uro. Nato smo parkirali na parkirišču pred žičnico in kupili karte do vrha Etne. Parkirišče, ki je dostopno z avtom se nahaja na približno 1920 metrih nadmorske višine. Nato smo z žičnico prišli do koče na 2500 metrov nadmorske višine. Odločili smo se, da vzamemo še prevoz z 4x4 avtobusom, ki nas je pripeljal do najvišje točke dostopne z avtom, na 2920 metrov nadmorske višine, od koder smo videli najvišji vrh Etne, ki se nahaja na 3350 metrih nadmorske višine. Ker je ob našem prihodu glavni krater kazal aktivnosti, smo si z vodičem od blizu ogledali bližnja kraterja Barbagallo, ki so nastali ob izbruhu Etne leta 2002.
Pogled na vrh Etne, kjer lahko vidimo oblake dima, ki se dvigajo iz kraterja.
Nato smo se odpravili v Taormino. Taormina je ena izmed najbolj popularnih destinacij na Siciliji. Obiskovalec se lahko sprehodi po prisrčnem starem mestnem jedru in si ogleda antični teater. Avto smo parkirali v garažni hiši blizu vhoda v mesto Porta Catania. Nato smo se sprehodili po ulici Corso Umberto. Po poti smo si ogledali cerkev in trg svetega Nikole, nato smo se odpravili do trga Piazza IX Aprile, kjer se nahaja grad in cerkev svetega Jožefa. Poleg tega je iz trga lep razgled na morje. Nato smo se odpravili do največje znamenitosti – antičnega teatra. Teater v Taormini je drugi največji teater na Siciliji (takoj za tistim v Sirakuzah) s premerom 109 metrov. Teater so v tretjem stoletji pred našim štetjem zgradili Grki, nato pa so ga v drugem stoletju našega štetja Rimljani obnovili in povečali.
Antični teater v Taormini
5. dan: odhod domov
Že zjutraj smo se odpravili na letališče in poleteli nazaj v Trst.
Še zadnji pogled na Etno