Dubaj je hitro rastoče in največje mesto v Združenih arabskih Emiratih (ZAE). ZAE je država sestavljena iz sedmih Emiratov. Dubaj je eden izmed sedmih emiratov, hkrati pa se enkao imenuje tudi njegovo glavno mesto - Dubaj. Ker je mesto zraslo iz puščave, ima veliko sonca vse leto in le malo dežja, kar je pripomoglo k temu, da je danes zelo popularna turistična destinacija. Čeprav Dubaj slovi po luksuznem turizmu, se v njem najdejo vse vrste nastanitev in aktivnosti za vsakogar. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj nasvetov za potovanje v Dubaj.
Potovanje v Dubaj:
V Dubaj lahko potuješ iz različnih letališč. Iz Ljubljane največkrat dobiš ugodno ponudbo z letalsko družbo Turkish Airlines (en prestop). Mi smo se odločili za direkten let iz Zagreba z letalsko družbo FlyDubai. Letalska družba ima lepo urejena letala, a slaba stran teh letal je, da je filme in drugo zabavno vsebino potrebno dokupitni na letalu.
Nastanitev:
Dubaj je zelo veliko mesto in ima več centrov. Če si želite ogledati glavne znamenitosti, boste v vsakem primeru morali uporabiti prevoz, saj so razdalje prevelike, da bi jih premagali peš (posebej, če imate omejen čas). V nadaljevanju so naštete 4 najbolj priljubljene lokacije v Dubaju:
- Če želite biti bližje plaži je priporočljiva nastanitev v predelu Dubaj marina (Dubai Marina) ali v bližini palme.
- Druga popularna lokacija je Down town Dubai, tik ob stolpnici Burj Khalifa in ogromnem nakupovalnem središču Dubai mall. Tukaj boste našli znani akvarij, ogromno trgovin in restavracij.
- Tretja možnost nastanitve je v starem delu Dubaja, v predelu Deira. Ta del mesta je nastal v drugi polovici 20. stoletja in ima tako najstarejše stavbe v Dubaju. Čeprav je tudi tukaj zelo turistično, boste na tem mestu še najbolj začutili utrip arabskega vsakdana.
- Četrta možnost je v bližini nakupovalnega središča Mall of Emirates. Tudi to nakupovalno središče je ogromno in ponuja veliko možnosti za nakupe in prehrano. Poleg tega je v nakupovalnem središču smučišče, kjer se lahko predate zimskim radostim, čeprav je zunaj 29 stopinj.
Mi smo bili nastanjeni v hotelu Atana. Čeprav je na zemljevidu zgledalo, da je v bližini marine in palme, smo do teh lokacij morali uporabiti prevoz, saj bi za hojo v eno smer porabili vsaj 2 uri. Hotel je bilo lepo urejen z okusnim zajtrkom. Najbolj všeč nam je bilo, da je hotel ponujal brezplačne prevoze do vseh glavnih znamenitosti in nazaj.
Premikanje po Dubaju:
Nekaj hotelov ponuja brezplačne prevoze do glavnih znamenitosti, a so ti vezani na določene ure. Po Dubaju smo zato največkrat uporabili vlak, ki vozi skozi mesto. Od hotela do letališča smo plačali 9,5 AED (cca 2,3 EUR). Po mestu so postaje razdeljene glede na razdaljo v dve coni, za prvo cono je karta 6 AED (cca 1,5 EUR) za drugo pa 7,5 AED (cca 1,9 EUR) na vožnjo. Vlak je zelo hiter in lepo urejen. Moški morajo paziti, da se ne usedejo na napačen vagon vlaka, saj sta dva vagona rezervirana samo za ženske in otroke. V nasprotnem primeru lahko moškega kaznujejo s 100 AED kazni (cca 25 EUR). Karte za vlak se kupi na postaji na avtomatu, lahko pa se postaviš tudi v vrsto, kjer ti prodajalec svetuje in proda karto.
Mi smo na letališče prispeli po polnoči in smo zato do hotela vzeli kar Uber (pride precej ceneje kot taksi). Vmes smo Uber uporabili enkrat, saj smo zamujali na večerjo.
Tako je označen vagon za ženske in otroke.
Plačevanje v Dubaju:
Valuta v dubaju je Dirham (United Arab Emirates Dirham) ali krajše AED. 1 EUR znese nekaj čez 4 AED. Vmes smo večinoma plačevali s karticami.
Dirham
Vreme v Dubaju:
Najboljši čas za ogled znamenitosti v Dubaju je med novembrom in marcem, saj se dnevne temperature gibajo med 20 in 28 stopinj. Drugi meseci so bolj topli in je zato zadrževanje na prostem nekoliko bolj naporno. Mi smo bili pet dni začetek februarja in smo imeli le 1 dan deževno vreme.
Hrana in alkohol:
V Dubaju dobiš vse vrste hrane. Cenovno smo dali od 15 – 25 eurov na osebo na obrok (glavna jed + solata ali juha). En dan smo si privoščili večerjo v japonski restavraciji Nobu. Za to restavracijo smo se odločili, ker obožujemo japonsko hrano. Čeprav je bil sushi zelo dober, vsekakor ni bil vreden svojega denarja in imamo v Ljubljani zelo primerljive restavracije s sušijem. Najbolj pozitivna stran te izkušnje je bila božanska tuna toro (za 18 eur na kos je morala bit :D) in ogled hotela Atlantis the Palm od znotraj.
Velika večina restavracij alkohola ne streže, ravno tako se ga ne dobi v manjših trgovinah. Običajno imajo licenco za alkohol le dražje restavracije v hotelih. Naš hotel alkohola ni imel. Prodajajo pa marsikje brezalkoholno pivo.
Nakupi:
Nakupovalna središča, med katerimi so najbolj znana Dubai Mall in Mall of Emirates najdemo po celem Dubaju. Največje nakupovalno središče Dubai Mall je veliko 1.124.000 kvadratnih metrov in ima več kot 1200 trgovin, akvarij, drsališče in ogromno restavracij. Trenutno gradijo novo nakupovalno središče, ki naj bi bilo 3 x večje od tega. V starem delu Dubaja pa najdemo tipične stojnice z oblačili, začimbami in barantanjem. Priložnosti za nakupe je torej ogromno.
Ženske v Dubaju in pravila obnašanja:
Dubaj je zelo varno mesto z zelo malo kriminala. Ženske imajo rezervirane posebne vagone na vlaku, ravno tako obstajajo bolnice samo za ženske. Na plaži in v nakupovalnih središčih smo zasledili navodila, kako se obnašati, a se tega malo kdo drži. Za ženske je bilo predvsem priporočljivo, da ima hlače čez koleno in pokrita ramena. A vseeno je povsod videti ženske v oblekah in kratkih hlačah, ravno tako se pari velikokrat držijo za roke. Na pločnikih smo celo videli liste z oglasi za erotično masažo. Mi smo bili vseeno previdni, izogibali smo se poljubljanju in objemanju na javnih mestih, pa tudi mini kril in zelo kratkih oblekic nismo vzeli s seboj.
Pravila obnašanja so postavljena na plaži, a se jih ne držijo vsi.
Med drugim lahko na našem blogu najdete program šetdnevnega potovanja po Dubaju.